Gazeta Podatkowa nr 56 (1618) z dnia 15.07.2019
Ewidencja księgowa wykupu przedmiotu leasingu
Na podstawie umowy leasingu użytkowaliśmy ciągnik siodłowy. Zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych był to leasing operacyjny. W czerwcu 2019 r. wykupiliśmy ciągnik z leasingu za kwotę 5.000 zł. Czy musimy, ze względu na jego wartość rynkową - około 50.000 zł, ująć go w ewidencji środków trwałych, czy możemy uznać go za niskocenny składnik majątku i wydatek na jego wykup odnieść w księgach bezpośrednio w koszty?
Gdy przedmiot wykupiony z leasingu zostanie uznany za niskocenny składnik majątku, to jego wartość w księgach rachunkowych można odnieść bezpośrednio do kosztów, o ile odpowiedni zapis w tej sprawie został zawarty w zasadach (polityce) rachunkowości.
Na mocy art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Wartość początkowa to wartość, w jakiej ujmuje się w księgach środki trwałe. W przypadku zakupu wartością początkową środka trwałego jest cena jego nabycia. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości jest to cena zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego. Powiększa się ją o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, a obniża o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Jeśli ciągnik siodłowy spełnia warunki do zakwalifikowania go do środków trwałych, to zasadniczo powinien zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a od jego wartości początkowej należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych na ogólnych zasadach. Jednak w przypadku, gdy ciągnik siodłowy ze względu na nieistotną wartość początkową zostanie uznany za niskocenny składnik majątku, to można zastosować również inne rozwiązania. Po pierwsze można ująć go w ewidencji środków trwałych, a od jego wartości dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (art. 32 ust. 6 ustawy o rachunkowości). Po drugie można nie zaliczać tego składnika majątku do środków trwałych i jego wartość odnieść do kosztów działalności operacyjnej jako zużycie materiałów, pod datą przyjęcia go do używania, zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Zużycie materiałów i energii) lub konto w zespole 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Odpowiedni zapis w tej sprawie powinien być zawarty w zasadach (polityce) rachunkowości.
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|