Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (1119) z dnia 1.02.2022
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego
W związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego podatnik dokonał wykupu samochodu osobowego przekazując go na cele prywatne. W jakim przypadku zbycie takiego pojazdu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
O sposobie opodatkowania sprzedaży składnika majątku wykupionego z leasingu decyduje moment, kiedy taki wykup nastąpił. Jeżeli wykup nastąpił do końca 2021 r., to jego sprzedaż, o ile nastąpi po upływie 6 miesięcy, nie będzie podlegała opodatkowaniu. Natomiast jeżeli wykup nastąpił w 2022 r., to aby sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu, musi nastąpić po upływie 6 lat. |
W ramach Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 r. zmianie uległy zasady rozliczania przychodu z tytułu sprzedaży składników majątku wykupionych z leasingu operacyjnego (w tym samochodów osobowych), jeżeli po wykupie z leasingu nie będzie on już wykorzystywany do celów związanych z działalnością gospodarczą, lecz przekazany na cele prywatne. Przed zmianą (tj. do końca 2021 r.) przyjmowało się, że późniejsza sprzedaż takiego samochodu wywołuje takie same skutki, co sprzedaż innych składników stanowiących majątek prywatny. W konsekwencji sprzedaż samochodu po upływie 6 miesięcy (liczonych od końca miesiąca, w którym wykupiono go z leasingu) nie podlegała opodatkowaniu.
W wyniku wprowadzonych zmian od 1 stycznia 2022 r., sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego na cele prywatne będzie neutralna podatkowo jedynie wówczas, gdy nastąpi po 6 latach (liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykupiono samochód z leasingu). Sprzedaż dokonana przed upływem ww. 6 lat będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych dotyczących sprzedaży firmowego majątku. |
Zaznaczamy, że nowe regulacje znajdą zastosowanie do wykupionych z leasingu składników majątku (w tym samochodów) po dniu 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że sprzedaż składników wykupionych z leasingu przed tą datą (tj. do końca 2021 r.) nadal będzie rozliczana na dotychczasowych zasadach (obowiązujących do końca 2021 r.), tj. z zachowaniem 6 miesięcznego okresu będącego warunkiem wyłączenia z opodatkowania.
Przykład
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą wykupił z leasingu operacyjnego samochód osobowy i przekazał go na cele prywatne. Następnie dokonał jego zbycia. Skutki podatkowe w zależności od daty wykupu i sprzedaży takiego samochodu mogą przedstawiać się następująco (dane w tabeli - przykładowe):
|
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|