Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (536) z dnia 20.04.2021
Maszyna wykupiona z leasingu
Po zakończeniu leasingu operacyjnego wykupiono leasingowaną maszynę. Zakwalifikowano ją do grupy 5 KŚT i wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Od 1 stycznia 2021 r. została zmieniona definicja używanego środka trwałego, która jest stosowana na potrzeby metody indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Nie można więc stosować stawki indywidualnej. Czy wobec tego ten środek trwały można zamortyzować w ramach jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przewidzianego m.in. dla małych podatników?
Maszynę wykupioną z leasingu operacyjnego podatnik mający status małego podatnika może jednorazowo zamortyzować zgodnie z art. 22k ust. 7 updof lub art. 16k ust. 7 updop - jest to bowiem nowo nabyty składnik majątku (środek trwały).
Amortyzacja metodą liniową to amortyzacja dokonywana w oparciu o art. 22i updof i art. 16i updop. Polega ona na naliczaniu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Natomiast według stawki indywidualnej mogą być amortyzowane środki trwałe, które można podatkowo uznać za używane lub ulepszone. Od 1 stycznia 2021 r. środki trwałe z grupy 3-6 i 8 KŚT oraz środki transportu uważa się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż podatnik co najmniej przez okres 6 miesięcy (art. 22j ust. 2 pkt 1 updof i art. 16j ust. 2 pkt 1 updop). Z art. 14 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2123) wynika, że m.in. przepisy art. 22j ust. 2 pkt 1 updof oraz art. 16j ust. 2 pkt 1 updop - w nowym brzmieniu, stosuje się do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych po 31 grudnia 2020 r.
W omawianym przypadku podatnik nie może amortyzować wykupionej w 2021 r. z leasingu operacyjnego maszyny indywidualną stawką amortyzacyjną. Natomiast nie ma przeszkód, by maszynę tę jednorazowo zamortyzować.
Na podstawie art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop, podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpis taki może być dokonany w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Z tym że łączna wartość takich jednorazowych odpisów nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro.
Zwróć uwagę!
Limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w 2021 r., realizowanych na podstawie art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop, wynosi 226.000 zł. |
W 2021 r. małym podatnikiem, który mógłby być uprawniony do dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, jest podatnik, u którego w 2020 r. wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczyła kwoty 9.031.000 zł.
Niektórzy podatnicy PIT nie mogą jednak korzystać z możliwości jednorazowego odpisu, o której mowa w art. 22k ust. 7 updof. Stosownie bowiem do art. 22k ust. 11 updof, do jednorazowej amortyzacji nie ma prawa podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej:
- który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną,
- jeżeli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, małżonek podatnika prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną, a między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Również niektórzy podatnicy CIT rozpoczynający działalność nie mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych. Chodzi tu o podatników wymienionych w art. 16k ust. 11 updop.
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|