Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (617) z dnia 1.09.2024
Wykup auta z leasingu do majątku wspólnego małżonków
Podatnik pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. W 2023 r. do majątku wspólnego wykupił samochód osobowy po upływie okresu obowiązywania umowy leasingu, którą zawarł w ramach działalności gospodarczej. Czy w razie zbycia samochodu przez małżonków w 2024 r., wykazaniu i opodatkowaniu w działalności podatnika będzie podlegała tylko przypadająca mu część przychodu (połowa)?
Nie, w takim przypadku podatek od całości uzyskanego przychodu będzie musiał rozliczyć podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z regulacjami prawa rodzinnego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ta zasada obowiązuje również, gdy przedmioty majątkowe są nabywane w ramach działalności gospodarczej, którą małżonek prowadzi we własnym imieniu i na własną rzecz. W takim jednak przypadku przedmioty te są objęte szczególnym reżimem na gruncie przepisów podatkowych. W szczególności należy zwrócić uwagę, że wyłączeniu podlega zasada wyrażona w art. 8 ust. 1 updof, z której wynika, że przychody m.in. ze wspólnej własności są rozliczane proporcjonalnie do udziału we własności. Ponadto nie można przychodów uzyskanych ze zbycia takich składników majątku kwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, nawet jeżeli są zbywane poza działalnością gospodarczą, na co wskazuje art. 14 ust. 2 pkt 19 w związku z art. 10 ust. 2 pkt 4 updof. Z przepisów tych wynika, że przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego, stanowią przychody z działalności gospodarczej. Przychód taki powstaje nawet, jeśli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zatem w sytuacji przedstawionej przez podatnika należy stwierdzić, że jeżeli po zakończeniu umowy leasingu wykupił on samochód osobowy, który w ramach tej umowy wykorzystywał na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to podatkowe skutki jego zbycia będzie należało oceniać zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 19 updof. Tak więc będzie on musiał rozliczyć podatek dochodowy od całego przychodu, na zasadach określonych dla prowadzonej działalności gospodarczej.
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|