Gazeta Podatkowa nr 14 (2097) z dnia 15.02.2024
VAT od przekazania auta wykupionego z leasingu
Darowizna na rzecz ojca auta, po jego uprzednim wykupie od leasingodawcy, jeżeli nie będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani nie będzie dotyczyć składnika wykorzystywanego w tej działalności, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Tak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 16 stycznia 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.787.2023.5.KO.
Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej w dniu 14 listopada 2018 r. umowy leasingu operacyjnego wykorzystuje samochód osobowy (odlicza 50% VAT od wydatków z nim związanych). Zgodnie z postanowieniami umowy po zakończeniu leasingu podatnik planuje wykup samochodu do majątku prywatnego. Z wystawionej faktury przez leasingodawcę podatnik nie odliczy podatku VAT, ponieważ po wykupie nie będzie wykorzystywać pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto podatnik rozważa dokonanie darowizny pojazdu na rzecz ojca.
Podatnik powziął wątpliwości dotyczące kwestii, czy dokonanie przez niego darowizny samochodu na rzecz ojca po uprzednim wykupie od leasingodawcy z przeznaczeniem do użytku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy jest dokonywana przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT, jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Zdaniem organu zasadne jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
Reasumując, Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna przedmiotowego samochodu na rzecz ojca nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z darowizną tego pojazdu podmiot nie będzie działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a darowizna nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 tej ustawy, lecz w ramach zarządu majątkiem osobistym.
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|