Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1210) z dnia 10.08.2024
Odliczenie 100% VAT od wykupu samochodu z leasingu, przeznaczonego do sprzedaży - interpretacja KIS
Sprzedaż samochodu następnego dnia po wykupie z leasingu uprawnia podatnika do odliczenia 100% VAT od jego wykupu (bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia VAT-26), pomimo iż przedmiotem działalności podatnika nie jest odprzedaż samochodów. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.168.2024.1.ICZ)
Stan faktyczny
Czynny podatnik VAT prowadził działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę ramową leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Pojazd przez okres trwania leasingu był użytkowany do celów mieszanych. Podatnikowi przysługiwało więc ograniczone - do 50% - prawo do odliczania VAT od wydatków na ten samochód.
W lutym 2024 r. podatnik wykupił ten samochód z leasingu. Z chwilą wykupu nie był on wykorzystywany do bieżącej działalności, lecz zakwalifikowano go jako towar handlowy (do dalszej odprzedaży) i nie był ujęty w ewidencji środków trwałych. Podatnik nie złożył informacji VAT-26 ani nie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu. Samochód był zaparkowany na parkingu celem przekazania do dalszej odprzedaży. Sprzedaż pojazdu nastąpiła kolejnego dnia po wykupie.
Podatnik zapytał, czy w tej sytuacji przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z tytułu wykupu samochodu osobowego z leasingu, wyłącznie w celu dalszej odprzedaży (bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i bez złożenia informacji VAT-26).
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy podkreślił, że w przedmiotowej sprawie istotne są przepisy art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Wynika z nich, że podatnik ma możliwość odliczenia 100% VAT zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w sytuacji gdy pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Do celów pełnego odliczenia podatku fakt wykorzystywania ich wyłącznie do działalności musi być rozpatrywany w kategoriach obiektywnych.
Co do zasady, w celu dokonania pełnego odliczenia muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać ich użycie do celów prywatnych oraz wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.
Jednakże w art. 86a ust. 5 ww. ustawy zostały wymienione ściśle określone sytuacje, w których wyłączony zostaje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ewidencji tej nie trzeba prowadzić m.in. w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży (oraz oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze), jeżeli odprzedaż (najem itp.) tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Organ podkreślił, że użycie wyrazu "wyłącznie" wskazuje, iż zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. użytek prywatny, jazda próbna, użytek służbowy podatnika).
Organ podatkowy uznał, że w tym konkretnym przypadku, gdy odprzedaż samochodu (zadysponowanego przez podatnika od momentu wykupu do odprzedaży) nastąpi następnego dnia po wykupie z leasingu, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z tytułu zakupu tego samochodu osobowego (wykupu z leasingu), bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu oraz zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. W interpretacji wskazano ponadto, że:
"(...) Nie ma w tym przypadku znaczenia, że przedmiotem działalności Pana nie jest odprzedaż samochodów. Istotne jest bowiem, w kontekście zastosowania art. 86a ust. 5 ustawy (o VAT - przyp. red.), faktyczne zadysponowanie konkretnym pojazdem, a nie okoliczność posiadania wpisów o zakresie prowadzonej działalności. (...)"
Od redakcji:
Organy podatkowe dotychczas dość restrykcyjnie podchodziły do prawa do odliczania 100% VAT od wydatków na pojazdy samochodowe (np. na samochody osobowe). W opisywanej interpretacji organ podatkowy zaprezentował natomiast łagodne stanowisko i zezwolił na takie odliczenie od wykupionego samochodu osobowego z leasingu w celu jego odprzedaży, pomimo że podatnik nie spełnił ustawowego warunku (tj. nie trudnił się odprzedażą/najmem pojazdów). Zalecamy jednak ostrożność - nie wydaje się, aby ta interpretacja świadczyła o złagodzeniu stanowiska organów podatkowych w zakresie odliczania VAT od wydatków na samochody.
Nadmieniamy tu, że jeżeli podatnik nie spełnia ustawowych warunków do odliczenia 100% kwoty VAT od zakupu samochodu (i odliczy jedynie 50% kwoty VAT), to w przypadku sprzedaży pojazdu może "odzyskać" nieodliczony VAT (lub jego część - w określonej proporcji) w trybie korekty dokonywanej na podstawie art. 90b ustawy o VAT (jeżeli do sprzedaży pojazdu dojdzie w okresie 60 miesięcy od zakupu, a w przypadku samochodów o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł - 12 miesięcy). To w niektórych okolicznościach pozwala na odliczenie całości (lub znacznej części) VAT od zakupu samochodu, tj. 50% bezpośrednio od zakupu i pozostałej części w ramach ww. korekty VAT.
www.LeasingOperacyjny.pl - Wykup przedmiotu leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | |||
www.PodatekDochodowy.pl » | www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|