Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (776) z dnia 20.07.2012
Koszt ubezpieczenia przedmiotu leasingu operacyjnego
Jednostka ubezpieczyła przedmiot leasingu operacyjnego u zagranicznego ubezpieczyciela. Rachunki za ubezpieczenie wyrażone były w walucie obcej. Jaki kurs zastosować do ustalenia kosztu? Czy całą kwotę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy należy w związku z tym wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką stawką?
Koszty ubezpieczenia składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności stanowią koszty uzyskania przychodu. Do przeliczenia kosztów wyrażonych w walucie obcej stosuje się kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia polisy. Zakup usługi ubezpieczeniowej od podmiotu zagranicznego podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. |
Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczeń w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych dotyczących wykorzystywanych w działalności składników majątku. Wyjątek stanowią samochody osobowe. Jak wynika bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP (oraz art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Przypomnijmy, że koszty ubezpieczenia majątku firmy stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem, podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Ponieważ koszty te najczęściej dotyczą dwóch lat podatkowych, należy rozliczać je proporcjonalnie do kosztów okresów, których dotyczą.
Dla potrzeb ewidencji w księgach rachunkowych zakup usług ubezpieczeniowych od podmiotu zagranicznego wycenia się według takiego samego kursu jak dla celów podatkowych, czyli średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji tu: wystawienia rachunku (por. art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Tak wyceniony koszt zalicza się do kosztów działalności operacyjnej, księgując na koncie 40-9 "Pozostałe koszty rodzajowe". Stosując zasadę memoriału (por. art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości), nakazującą odnoszenie kosztów do roku którego dotyczą, oraz zasadę współmierności (por. art. 6 ust. 2 ww. ustawy), koszty ubezpieczenia dotyczące lat przyszłych będą podlegały aktywowaniu na koncie 64 i rozliczaniu w części dotyczącej kosztów kolejnych lat jako rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Odnośnie obowiązków, dotyczących nabycia zagranicznych polis, wynikających z ustawy o VAT dodajmy, że zakup usług ubezpieczeniowych od podmiotu zagranicznego co do zasady stanowi import usług. W związku z tym nabywca takiej usługi zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, stosując w niej stawkę, właściwą dla danej usługi w Polsce, czyli w omawianym przypadku "zw". Choć w związku ze zwolnieniem nie wystąpi VAT należny, import usług podlega wykazaniu w deklaracji VAT w poz. 37 (i w poz. 39 - jeżeli ubezpieczenie zakupiono od podatnika unijnego). Szerzej na ten temat pisaliśmy w opracowaniu kompleksowym w Biuletynie Informacyjnym nr 33 z 20 listopada 2011 r.
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|