Gazeta Podatkowa nr 61 (1936) z dnia 1.08.2022
Księgowania dotyczące wykupu z leasingu samochodu i jego sprzedaży
W sierpniu 2022 r. zakończona zostanie umowa leasingu dotycząca samochodu ciężarowego - dla celów podatkowych i bilansowych był to leasing operacyjny. Mamy chętnego kupca na ten samochód i zaraz po wykupie go odsprzedamy. Czy w księgach sprzedaż tę możemy ująć z pominięciem księgowania na koncie 33 "Towary"?
Jeśli Czytelnicy dokonają sprzedaży samochodu w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wykupią to auto z leasingu, mogą - w ramach uproszczeń - pominąć księgowania na koncie 33 "Towary". Wówczas bezpośrednio na podstawie faktury dokumentującej wykup samochodu jego koszt odnosi się na konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)" lub na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" - w zależności od przyjętego w jednostce rozwiązania wynikającego z polityki rachunkowości.
Zasadniczo samochód, który został wykupiony z leasingu operacyjnego w celu jego dalszej odsprzedaży, należałoby zakwalifikować jako towar i w księgach jego wartość ująć na koncie 33 "Towary". Zapisu tego, np. na podstawie dowodu "PZ - Przyjęcie z zewnątrz", można dokonać następująco:
- Wn konto 33 "Towary",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
W takiej sytuacji przychód ze sprzedaży tego samochodu generalnie podlegałby odniesieniu na konto 73-0 "Sprzedaż towarów". Ewidencja księgowa faktury sprzedaży samochodu mogłaby przebiegać zapisami:
a) wartość brutto
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Nabywca pojazdu),
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) wartość netto
- Ma konto 73-0.
Z kolei koszty związane ze sprzedażą ujęte zostałyby na koncie 73-1. Na podstawie np. dowodu "WZ - Wydanie zewnętrzne" wartość sprzedanego samochodu mogłaby zostać zaksięgowana:
- Wn konto 73-1,
- Ma konto 33.
Jeśli sprzedaż samochodów nie stanowi dla Czytelników podstawowej działalności operacyjnej, przychody i koszty dotyczące sprzedaży wykupionego z leasingu auta można ująć na kontach 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" i 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Powinno to wynikać z polityki rachunkowości.
Ewidencję księgową wykupu auta z leasingu i jego sprzedaży z pominięciem konta 33 zaprezentowano w przykładzie.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|