Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 15 (399) z dnia 1.08.2015
W jakiej wartości wykazuje się przedmiot leasingu operacyjnego w informacji dodatkowej?
Nasza firma podpisała umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. Jest to leasing operacyjny zarówno w świetle przepisów bilansowych, jak i podatkowych. W jakiej wartości należy zaprezentować tę umowę w informacji dodatkowej do bilansu sporządzonego zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości oraz w jakiej wartości wprowadzić przedmiot leasingu do ewidencji pozabilansowej?
W odniesieniu do leasingu operacyjnego korzystający nie wykazuje przedmiotu leasingu jako składnika aktywów w księgach rachunkowych i bilansie. W celach informacyjnych może ująć wartość przedmiotu umowy w ewidencji pozabilansowej prowadzonej dla obcych środków trwałych, przykładowo jednostronnym zapisem:
– Wn konto 09-0 "Obce środki trwałe" (w analityce: Środki trwałe używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego). |
W rachunku zysków i strat korzystający wykazuje łączne opłaty leasingowe za rok, którego sprawozdanie dotyczy, jako koszt danego okresu. Jeśli na dzień bilansowy bieżąca faktura dotycząca opłaty podstawowej nie zostanie zapłacona, to zobowiązanie z tytułu leasingu operacyjnego korzystający wykazuje w pasywach bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości – w pozycji B.III.2 lit. d) "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług".
Terminy i tematy dyżurów telefonicznych ekspertów dostępne są w serwisie www.dyzurytelefoniczne.gofin.pl |
Z kolei w punkcie 1.3 dodatkowych informacji i objaśnień do sprawozdania finansowego korzystający ujawnia wartość aktywów będących przedmiotem leasingu operacyjnego.
Ustawa o rachunkowości nie wskazuje według jakiej wartości wykazać przedmiot leasingu operacyjnego w informacji dodatkowej. Można w tym celu uwzględnić wyjaśnienia zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa", z których wynika, że wartość przedmiotu leasingu operacyjnego korzystający ustala na podstawie informacji przekazanych mu przez finansującego, a w przypadku ich braku lub uznania za niewiarygodne – na podstawie cen rynkowych podobnego przedmiotu. Zatem jednostka może skorzystać z wartości podanej przez leasingodawcę w umowie, a w przypadku jej braku samodzielnie ustalić wartość rynkową przedmiotu umowy. W tej samej wartości ujmuje się wartość przedmiotu leasingu w ewidencji pozabilansowej. |
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|