Gazeta Podatkowa nr 35 (1492) z dnia 30.04.2018
Ewidencja księgowa dodatkowej opłaty naliczonej przez leasingodawcę
W marcu 2018 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na używanie samochodu ciężarowego. Pod koniec kwietnia leasingodawca naliczył nam dodatkową opłatę w kwocie 150 zł za opóźnioną zapłatę raty leasingowej. Jak zaksięgować taki koszt oraz ratę leasingową? Koszty ujmujemy tylko na kontach zespołu 4.
Opłata w wysokości 150 zł naliczona przez leasingodawcę w związku z opóźnieniem zapłaty raty leasingowej stanowi dla Czytelników karę umowną. Naliczone kary są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki i dlatego księguje się je na koncie służącym do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych. Tak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. W ewidencji księgowej kary umowne ujmuje się na podstawie noty obciążeniowej lub wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Leasingodawca) lub konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Ustawa o rachunkowości nie reguluje szczegółowo zasad ewidencji leasingu w księgach rachunkowych, powinny one zostać określone w polityce rachunkowości jednostki. Stosownie jednak do art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości, w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości. Szczegółowe zasady ewidencji leasingu określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2011 r. nr 9, poz. 52).
W przypadku leasingu operacyjnego raty miesięczne odnosi się najczęściej w księgach rachunkowych korzystającego w koszty działalności operacyjnej na bieżąco (jednorazowo) według otrzymanych faktur. Jeśli jednostka stosuje KSR nr 5, to opłaty podstawowe (wraz z opłatą za zawarcie umowy i opłatą wstępną) zalicza się do czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów i rozlicza w czasie przez okres trwania umowy.
Miesięczne raty z tytułu leasingu operacyjnego korzystający (leasingobiorca) może zaksięgować na podstawie faktury zapisem:
a) wartość brutto zobowiązania wobec leasingodawcy
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Leasingodawca),
b) VAT podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) zaliczenie opłaty leasingowej w ciężar kosztów
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub konto zespołu 5
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Warto zaznaczyć, że w leasingu operacyjnym jednostka nie wprowadza przedmiotu leasingu do swoich ksiąg rachunkowych. Wskazane jest jednak, aby objąć go ewidencją pozabilansową na koncie 09-0 "Obce środki trwałe" (w analityce: Środki trwałe w leasingu).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|