Poradnik VAT nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
Faktura VAT w leasingu operacyjnym i finansowym
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego. Otrzymaliśmy fakturę na pierwszą ratę i są na niej wyszczególnione dwie pozycje: kapitał oraz odsetki. Czy dokument jest wystawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami? Podział na kapitał i odsetki występuje w leasingu finansowym.
Leasing operacyjny i leasing finansowy na gruncie ustawy o VAT są traktowane w sposób odmienny. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Chodzi tu o umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty. Mowa jest w tym przypadku o tak zwanym leasingu finansowym, uznawanym na podstawie przepisów ustawy o VAT za odpłatną dostawę towarów.
W takiej sytuacji faktura wystawiana jest na całą wartość transakcji. Dodatkowo, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-321/94, w leasingu finansowym: "(...) podstawę opodatkowania stanowi całość wynagrodzenia należnego (...) z tytułu oddania korzystającemu rzeczy (towaru) do używania, pomniejszona o kwotę należnego z tego tytułu podatku, a więc zarówno jego część kapitałowa, część odsetkowa oraz ewentualnie inne elementy (kwoty) wynagrodzenia należne od nabywcy towaru (korzystającego), w tym opłaty manipulacyjne naliczane w związku z zawarciem takiej umowy (w momencie dokonania dostawy). (...)"
W przypadku, gdy kontrahentem jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, fakturę dokumentującą leasing finansowy wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Biorąc pod uwagę art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, wskazać należy, że faktura ta powinna zawierać między innymi nazwę (rodzaj) towaru. Ponadto jak wynika z powołanego na wstępie orzeczenia, koszty dodatkowe w postaci odsetek, powinny zostać wkalkulowane w cenę towaru. Nie są zatem wyszczególniane jako odrębna pozycja na fakturze. Fakt, że płatności będą dokonywane w częściach pozostaje bez znaczenia jeśli chodzi o sposób dokumentowania tej transakcji.
Z kolei leasing operacyjny na gruncie ustawy o VAT stanowi odpłatne świadczenie usług. Fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności. Odnosząc się do powołanego wyżej art. 106e ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, na fakturze powinna zostać uwzględniona nazwa wykonanej usługi. Usługodawca świadcząc usługi na rzecz innego podatnika będzie miał obowiązek wystawiać faktury na poszczególne raty leasingowe, nie później niż z upływem terminu płatności (art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Fakturę dokumentującą dostawę towaru wystawi dopiero w przypadku ewentualnego wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingu.
Zdaniem redakcji w leasingu operacyjnym również wszelkie koszty dodatkowe wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego należy wkalkulować w cenę świadczenia. Zatem na fakturze powinna znaleźć się nazwa usługi. Informacje dotyczące podziału raty na część odsetkową i kapitałową, istotne z punktu widzenia podatku dochodowego mogą natomiast zostać uwzględnione na fakturze jako informacja uzupełniająca bądź w postaci załącznika do wystawionej faktury. Brak jest bowiem przepisów, które zabraniałyby umieszczania na fakturze dodatkowych elementów. Istotne jest jednak, aby w myśl art. 106m ust. 1 ustawy o VAT spełnione zostało kryterium autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury.
Reasumując
Wartość części odsetkowej i części kapitałowej wchodzących w skład raty leasingowej nie powinna być odrębnie ujmowana na fakturze. Faktura powinna wskazywać nazwę usługi tj. usługę leasingu operacyjnego, a szczegółowe dane można umieścić w załączniku do wystawionej faktury lub jako informacje uzupełniające na fakturze. |
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|