Gazeta Podatkowa nr 102 (2081) z dnia 21.12.2023
Otrzymanie kwoty rozliczenia leasingu a VAT
Otrzymanie środków pieniężnych z firmy leasingowej rozliczającej umowę leasingu będzie dla podatnika czynnością neutralną podatkowo na gruncie VAT, gdyż nie stanowi wynagrodzenia ani za dostawę towarów, ani za świadczenie usług. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 20 listopada 2023 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.420.2023.1.MKA.
Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynikało, że podatniczka VAT w maju 2021 r. zawarła ze spółką z o.o. umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (na okres 36 miesięcy z opcją wykupu). Samochód był przez nią użytkowany od maja 2021 r. do 27 kwietnia 2023 r. jako pojazd do celów mieszanych i korzystała ona z prawa do odliczenia 50% VAT. W dniu 27 kwietnia 2023 r. samochód ten uległ szkodzie całkowitej na skutek spalenia. Pismem z dnia 15 maja 2023 r. podatniczka została poinformowana przez finansującego, że umowa leasingu wygasła z powodu powstania szkody całkowitej w przedmiocie leasingu oraz o tym, że po otrzymaniu rozliczenia szkody z zakładu ubezpieczeń oraz od "podmiotów biorących udział w likwidacji szkody" zostanie dokonane rozliczenie umowy leasingu, a w przypadku wystąpienia nadpłaty po rozliczeniu umowy leasingowej należna kwota zostanie jej zwrócona na podstawie noty uznaniowej. Podatniczka otrzymała od leasingodawcy rozliczenie umowy leasingu wraz z kwotą należną dla niej do wypłaty.
Wątpliwości podatniczki dotyczą kwestii obowiązku odprowadzenia podatku VAT należnego od otrzymanej od leasingodawcy kwoty rozliczenia umowy leasingu.
Dyrektor KIS wskazał, że w świetle art. 7 oraz art. 8 ustawy o VAT przekazanie środków pieniężnych nie stanowi czynności, która dla celów ustawy o VAT mogłaby zostać zakwalifikowana jako dostawa towarów bądź świadczenie usług, tj. jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT.
Zdaniem organu w omawianej sytuacji nie można mówić o tym, że wypłata pieniędzy następuje na skutek wzajemnego świadczenia, gdyż w wyniku wystąpienia całkowitego uszkodzenia pojazdu doszło w zasadzie do zakończenia umowy leasingu przed jej terminem. Co za tym idzie, otrzymana kwota rozliczenia ww. umowy nie nastąpiła za jakiekolwiek świadczenie. W tym przypadku nie istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym, ponieważ podatniczka w rzeczywistości już nie korzysta z leasingowanego pojazdu, który uległ zniszczeniu. Nie można zatem stwierdzić, jakoby płatność ze strony leasingodawcy następowała w zamian za świadczenie usług. W związku z tym nie należy postrzegać tej wypłaty w kategoriach wynagrodzenia, a co za tym idzie - nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS stwierdził, że otrzymanie przez podatniczkę kwoty z tytułu rozliczenia umowy leasingu nie następuje po jej stronie w ramach czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|