Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014
VAT od rat leasingowych i paliwa do samochodu
W kwietniu lub maju 2014 r. spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na samochód dostawczy do 3,5 tony z jednym rzędem siedzeń. Czy spółka będzie musiała rejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym, aby móc odliczać cały VAT od rat leasingowych i paliwa?
NIE. Umowy, o której mowa w pytaniu, nie trzeba rejestrować w urzędzie skarbowym. Rejestracji umowy leasingu powinni dokonać podatnicy, którzy chcą zachować od 1 kwietnia br. tzw. "prawa nabyte", czyli wykorzystujący do działalności niektóre pojazdy samochodowe, w stosunku do których przed 1 kwietnia br. przysługiwało prawo do odliczania całego VAT, a po tej dacie prawo to by utracili (art. 13 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2014 r. poz. 312). Te prawa nie dotyczą jednak podatników, którzy umowy te zawarli po 31 marca br.
Jak wskazano w pytaniu, umowa leasingu ma dotyczyć samochodu ciężarowego (o dmc do 3,5 t) mającego jeden rząd siedzeń.
Całą kwotę VAT z faktur dokumentujących wydatki (np. raty leasingowe, zakup paliw) związane z używaniem do działalności opodatkowanej VAT pojazdu samochodowego podatnik może odliczyć, gdy pojazd ten wykorzystywany będzie wyłącznie do jego działalności gospodarczej, jeżeli m.in konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że jego użycie do celów innych jest nieistotne.
Spełnienie ustawowych warunków dotyczących aut z jednym rzędem siedzeń potwierdza zaświadczenie z OSKP.
W art. 86a ust. 9 ustawy o VAT wymieniono, jakie kategorie samochodów są zaliczane do takich pojazdów. Należą do nich m.in.:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
Spełnienie wskazanych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o ich spełnieniu.
Dla tych pojazdów nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów, a także składanie informacji VAT-26. Obowiązek ten dotyczyłby spółki, gdyby okazało się, że pojazd nie spełnia warunków wskazanych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|