Poradnik VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021
Cesja umowy leasingu samochodu osobowego
Spółka otrzymała fakturę z tytułu przejęcia w drodze cesji leasingu operacyjnego samochodu osobowego (tzw. odstępne). Spółka będzie wykorzystywać przejęty pojazd do działalności mieszanej. W jakiej wysokości może odliczyć podatek naliczony z tej faktury?
Kwestie dotyczące zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi oraz innymi pojazdami samochodowymi użytkowanymi na podstawie umowy leasingu (najmu, dzierżawy) uregulowane zostały w art. 86a ustawy o VAT.
Terminy i tematy porad dostępne są w serwisie www.dyzurytelefoniczne.gofin.pl |
W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku m.in. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Zatem podatnikowi przysługuje ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku mieszanego.
Pełne odliczenie tj. w wysokości 100%, przysługuje w ramach wyjątku od zasady, tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.
Otwarty katalog kosztów związanych z pojazdami samochodowymi zawiera art. 86a ust. 2 ustawy o VAT. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, zalicza się wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
W omawianej sytuacji spółka dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej przejęła na mocy cesji umowę leasingu samochodu osobowego. Dla celów VAT odstępne z tytułu przejęcia praw wynikających z umowy leasingu operacyjnego traktowane jest jako wynagrodzenie za usługę. Dotychczasowy leasingobiorca wystawia z tego tytułu fakturę na rzecz nowego leasingobiorcy.
Reasumując
Nowy leasingobiorca, który będzie wykorzystywał przejęty samochód na potrzeby czynności opodatkowanych VAT, będzie miał prawo do odliczenia VAT z takiej faktury. W związku z tym, że samochód osobowy, o którym mowa będzie wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej odstępne. |
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|