Poradnik VAT nr 13 (349) z dnia 10.07.2013
Dodatkowe opłaty przy leasingu samochodu osobowego
Spółka użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. Na fakturze dokumentującej ratę leasingową za miesiąc czerwiec wykazano opłaty za wydanie opinii o kliencie oraz za wydanie zgody na używanie samochodu przez osobę trzecią. Czy ograniczenie w odliczaniu VAT z tej faktury dotyczy również wymienionych opłat dodatkowych?
Zasady odliczania podatku naliczonego od czynszu za leasing samochodu osobowego reguluje art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). W myśl tego przepisu, w przypadku użytkowania samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.
Istotne w tym przepisie jest sformułowanie "podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą". Oznacza to, że ograniczenie w odliczaniu VAT naliczonego przy leasingu samochodów odnosi się nie tylko do należności czynszowych, lecz także do wszelkich innych płatności, które wynikają z zawartej umowy. Stąd wniosek, że od należności płaconych leasingodawcy, których nie obejmuje umowa leasingowa, odliczenie VAT przysługuje na zasadach ogólnych.
Z pytania nie wynika, czy obowiązek uiszczenia dodatkowych opłat określony został w umowie leasingowej. Jest to informacja niezbędna do ustalenia zasady odliczenia podatku VAT od tych należności.
Jeśli bowiem konieczność uiszczenia zapłaty za wydanie opinii o kliencie oraz za wydanie zgody na używanie samochodu przez osobę trzecią wynika z umowy leasingu samochodu, to wówczas kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60% kwoty VAT wykazanej na fakturze. Kwota ta będzie wchodziła do limitu 6.000 zł. Natomiast gdy opłaty te są należnością niewynikającą z umowy leasingowej, wówczas leasingobiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT w całości, oczywiście pod warunkiem związku tego zakupu z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing a VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|