Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (774) z dnia 1.07.2012
Winda w leasingu a wartość początkowa budynku
W parterowym budynku dobudowano piętro wraz z lokalami oraz klatkę schodową z szybem na windę. Windę (która została już uruchomiona) nabyto w ramach umowy leasingu operacyjnego. Czy koszty opłat leasingowych powinny zwiększać inwestycje, czy mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów?
Koszty przebudowy budynku kwalifikują się do kosztów ulepszenia, czyli zwiększających jego wartość początkową. Natomiast koszt rat leasingowych dotyczących płatności za windę powinien zostać odniesiony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. |
Wydatki dotyczące wykonania nadbudowy budynku parterowego (dobudowa piętra, wykonanie elewacji, dachu czy klatki schodowej) - o ile ich wartość w roku podatkowym przekracza 3.500 zł oraz wykonane prace powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego (tu: budynku) do używania - uznaje się za ulepszenie (por. 22g ust. 17 ustawy o PDOF oraz art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP). Suma wydatków na ulepszenie środka trwałego zwiększa wartość początkową ulepszonego środka trwałego.
Od miesiąca następującego po miesiącu oddania ulepszonego środka trwałego do używania odpis amortyzacyjny naliczany jest w wyższej wysokości.
Nie stanowi natomiast ulepszenia wydatek na zakup wind osobowych. W takim przypadku ulepszeniem może być jedynie koszt budowy szybu, który powstał łącznie z klatką schodową. Windy - jako urządzenia transportowe - stanowią odrębne i kompletne obiekty inwentarzowe, które po demontażu mogą być wykorzystywane w innych budynkach. Ponadto podlegają niewątpliwie szybszemu zużyciu niż budynek. Dlatego w praktyce najczęściej stanowią oddzielny środek trwały klasyfikowany do grupy 6 KŚT rodzaj 640 "Dźwigi osobowe i towarowe", amortyzowany jako urządzenie z grupy 6 stawką 10%. Taką klasyfikację wind potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowo, stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 lutego 2012 r., nr IPPB1/415-1053/11-2/ES.
Jednak w przypadku opisanym w pytaniu, gdy nabycie windy nastąpiło na podstawie umowy spełniającej cechy umowy leasingu operacyjnego, o których mowa w art. 23b ustawy o PDOF lub art. 17b ustawy o PDOP, nie będziemy mieli do czynienia z zakupem środka trwałego, a opłaty płacone leasingodawcy (wynikające z tej umowy) będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem, czyli z dniem ich poniesienia. Także do kosztów jednorazowo będzie zaliczona opłata wstępna (por. pismo Departamentu Podatków Dochodowych z 5 grudnia 2011 r., nr DD6/033/87/ORK/11/PK-1299, skierowane do Departamentu Polityki Podatkowej, opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 1 z 2012 r., o czym pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 9 z 20 marca br., w artykule pt. "Wstępna opłata leasingowa jednorazowo w koszty - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów").
Zatem opłaty (zarówno wstępna, jak i miesięczna) nie będą zwiększały kosztu ulepszenia rozbudowywanego budynku. Nie ma przy tym znaczenia, że opłaty te poniesiono w okresie przed oddaniem nadbudowy do użytkowania.
Na podobnych zasadach następuje rozliczenie rozbudowy budynku dla celów ustawy o rachunkowości. Koszty związane z inwestycją nadbudowy odnoszone są na konto 08 "Środki trwałe w budowie - ulepszenie". Po zakończeniu prowadzonych robót i oddaniu ich do używania następuje przeksięgowanie zgromadzonych tam kosztów na odpowiednie konto (01) służące do ewidencji środków trwałych. Jeżeli mamy do czynienia, tak jak w omawianym przypadku, z pracami ulepszeniowymi (rozbudowa) - por. art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości - to efektem zakończenia tych prac będzie zwiększenie wartości początkowej ulepszonego środka trwałego (tu budynku).
Odnośnie rozliczenia kosztów dotyczących leasingu operacyjnego windy należy wskazać, że jeżeli umowa taka stanowi również leasing operacyjny dla celów rachunkowych (por. art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości) lub jednostka korzysta z uproszczenia, kwalifikując umowy leasingu na zasadach podatkowych (art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, czyli sprawozdanie finansowe jednostki nie podlega obowiązkowi badania), to wynikający z umowy, miesięczny czynsz księguje się w ciężar kosztów operacyjnych jednostki, zapisem:
- Wn konto 40-2 "Usługi obce" lub odpowiednie konto zespołu 5, - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki". |
Na zasadzie uproszczenia, jednorazowo w koszty odnosi się również opłatę wstępną. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że w efekcie takiego księgowania nie nastąpi istotne zniekształcenie wyniku finansowego (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Natomiast w przypadku, gdy umowa dla celów bilansowych spełnia cechy leasingu finansowego, a jednostka podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego (co wyklucza możliwość uproszczenia), to przedmiot umowy (winda) będzie stanowił oddzielny środek trwały podlegający amortyzacji. Opłaty leasingowe jedynie w części odsetkowej będą odnoszone w koszty (75-1 "Koszty finansowe"), a w pozostałej części będą rozliczane jako spłata zobowiązania z tytułu nabycia przedmiotu leasingu. Konsekwencją takiego rozliczenia będzie konieczność prowadzenia w tym zakresie odrębnej ewidencji podatkowej i rachunkowej.
Szczegółowe zasady ewidencji leasingu, w tym rozliczenia opłat leasingowych, określa Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5), stanowiący załącznik do uchwały nr 16/11 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz. Urz. Min. Fin. nr 9, poz. 52).
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|