Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (775) z dnia 10.07.2012
Ulepszenie przedmiotu leasingu operacyjnego
Do koparki użytkowanej na podstawie umowy leasingu operacyjnego dokupiono młot jako wyposażenie dodatkowe. Jak rozliczyć ten zakup w sytuacji, gdy koparka nie figuruje w ewidencji środków trwałych?
Wydatki na zakup dodatkowego wyposażenia do składnika majątku użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego stanowi inwestycję w obcym środku trwałym. |
Nakłady dotyczące np. rozbudowy środka trwałego (w wartości wyższej niż 3.500 zł) zwiększające jego wartość użytkową z dnia przyjęcia do użytkowania stanowią koszty ulepszenia. Koszty te powodują zwiększenie wartości początkowej środka trwałego, a tym samym podlegają rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne.
Taki sposób rozliczenia nakładów zwiększających wartość początkową nie dotyczy składników użytkowanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przedmiot takiej umowy nie stanowi bowiem u użytkownika (leasingobiorcy) środka trwałego.
W takim przypadku mamy do czynienia z nakładami ulepszeniowymi na obcy środek trwały, które stanowią inwestycje w obcych środkach trwałych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2012 r., nr IPPB3/423-72/12-4/GJ, wyjaśniając m.in.:
"(...) Dla celów podatkowych za inwestycje w obcym środku trwałym uznać należy ogół kosztów poniesionych (zarachowanych) przez podatnika od dnia rozpoczęcia inwestycji do dnia przyjęcia do używania odnoszących się do niestanowiących jego własności środka trwałego, które zmierzają do ulepszenia, tzn. polegające na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji (...)".
Przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania.
Ustalenie wartości początkowej inwestycji w obcy środek trwały, jak i odpisów amortyzacyjnych (metody, stawki) następuje na ogólnych zasadach stosowanych do nabycia lub wytworzenia środków trwałych.
Na analogicznych zasadach następuje rozliczenie nakładów na obcy środek trwały w myśl przepisów bilansowych. Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 15 wymienia bowiem, wśród środków trwałych, ulepszenia w obcych środkach trwałych. Tak więc warunkiem zaliczenia poniesionych nakładów do tej kategorii środków trwałych jest ulepszeniowy charakter poniesionych wydatków (por art. 31 ust. 1 ww. ustawy).
W księgach rachunkowych koszt kwalifikujący się do ulepszenia obcego środka trwałego, tak jak w omawianym przypadku zakup młota do koparki, księguje się zapisem: Wn konto 01 "Ulepszenie obcego środka trwałego" lub ewentualnie 08 "Środki trwałe w budowie", Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Należy jednak zaznaczyć, że przedstawiony sposób rozliczania ulepszeń jest dopuszczalny w sytuacji, gdy umowa leasingu spełnia cechy leasingu operacyjnego zarówno dla celów podatkowych, jak i rachunkowych lub jednostka stosuje w tym zakresie uproszczenie określone w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości. W myśl tego uproszczenia, w sytuacji gdy roczne sprawozdanie finansowe korzystającego nie podlega obowiązkowi badania i ogłaszania zgodnie z art. 64 ust. 1 ww. ustawy, to może on dokonywać kwalifikacji umów według zasad określonych w przepisach podatkowych.
W przeciwnym razie, tzn. gdy umowa leasingu uznawana jest dla celów bilansowych za leasing finansowy, to ewentualne ulepszenie przedmiotu leasingu należy rozliczać na zasadach ogólnych dotyczących środków trwałych. Oznacza to konieczność podwyższenia o sumę nakładów ulepszeniowych wartości początkowej leasingowanego środka trwałego. W księgach rachunkowych przebiega to zapisem: Wn konto 01 "Środki trwałe", Ma konto 24 lub ewentualnie 08 "Środki trwałe w budowie".
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|