Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (335) z dnia 1.12.2012
Leasing operacyjny a obowiązek przekwalifikowania w leasing finansowy
Spółka cywilna w 2009 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego linii produkcyjnej, która została w 30% sfinansowana dotacją ze środków unijnych. W momencie zawarcia umowy spółka nie podlegała obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Obowiązek ten powstał w 2010 r., ale leasing w dalszym ciągu był zaliczany do leasingu operacyjnego, pomimo że spełnia warunki leasingu finansowego. Czy takie postępowanie jest zgodne z ustawą o rachunkowości?
Dla celów rachunkowych umowa leasingu traktowana jest jako leasing finansowy wtedy, gdy spełnia przynajmniej jeden z warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Jeśli jednak żaden z tych warunków nie jest spełniony, to leasing kwalifikowany jest jako operacyjny.
Obowiązek kwalifikowania dla celów bilansowych umów leasingu do leasingu finansowego obejmuje bezwzględnie tych korzystających (leasingobiorców), których roczne sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania. Natomiast jednostki, których sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowemu badaniu, mogą korzystać z uproszczenia przewidzianego w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości. Polega ono na prawie kwalifikowania umów leasingu w sposób przewidziany w przepisach podatkowych. Oznacza to, że w takiej sytuacji leasing może być ujęty bilansowo i podatkowo jako leasing operacyjny, nawet jeśli umowa leasingu spełnia kryteria uznania jej w świetle ustawy o rachunkowości za leasing finansowy.
Jeżeli w trakcie obowiązywania umowy leasingu wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego, to jednostka traci prawo do uproszczeń i tym samym jest zobowiązana do przekwalifikowania uprzednio zawartej umowy na umowę o leasing finansowy.
Zwracamy uwagę, że istnieje możliwość stosowania w dalszym ciągu przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do umów już zawartych na dzień utraty zwolnienia, pod warunkiem, że różnice tym spowodowane nie zniekształcają istotnie obrazu sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, lub takie przekształcenie jest praktycznie niewykonalne. Takie wyjaśnienia zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja", stanowiący załącznik do uchwały nr 6/12 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz. Urz. Min. Fin. z 2012 r., poz. 34).
Reasumując: Pytająca jednostka w dalszym ciągu może traktować umowę leasingu jako leasing operacyjny, jeśli nie zniekształci to obrazu jednostki lub przekwalifikowanie takiej umowy jest praktycznie niewykonalne. |
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|