Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 12 (372) z dnia 20.06.2014
Koszty montażu przedmiotu leasingu operacyjnego jako inwestycja w obcym obiekcie
Firma zawarła umowę leasingu operacyjnego. Koszty montażu i uruchomienia pokrywa korzystający. Są one bardzo wysokie. Czy można je rozliczyć w czasie (rozliczenia międzyokresowe kosztów) trwania umowy leasingu, czy trzeba odnieść w koszty jednorazowo?
Koszty montażu przedmiotu leasingu operacyjnego poniesione przez korzystającego zalicza się wstępnie do kosztów środków trwałych w budowie (Wn konto 08). Następnie odnosi się je – w zależności od tego jak długo będzie użytkowany przedmiot leasingu przez korzystającego – na konto 01 "Środki trwałe", jako ulepszenie w obcym środku trwałym (zapisem: Wn konto 01, Ma konto 08) lub w ciężar kosztów działalności operacyjnej (zapisem: Wn konto 40 lub zespół 5, Ma konto 08). |
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 15 wymienia wśród środków trwałych, ulepszenia w obcych środkach trwałych. Szczególnym rodzajem ulepszenia jest przebudowa, rozbudowa, adaptacja, modernizacja, a także budowa fundamentów i montaż dokonywane w obcych, użytkowanych przez jednostkę na podstawie odpowiedniej umowy (najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego), a więc nieobjętych ewidencją bilansową jednostki – środkach trwałych. Ulepszenia te mają za cel dostosowanie stanowiących obcą własność np. maszyn i urządzeń do potrzeb jednostki.
Tak więc koszty montażu i uruchomienia przedmiotu leasingu operacyjnego, które pokryła jednostka jako korzystający, należy zakwalifikować do środków trwałych (jako ulepszenie w obcym środku trwałym) i ich wartość odnosić w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne. Nie można ich zaliczyć bezpośrednio w koszty w momencie poniesienia lub aktywować na rozliczeniach międzyokresowych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną kryteria określone dla środków trwałych, w tym m.in. okres użytkowania dłuższy niż rok.
Powyższe znajduje potwierdzenie w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa". Z wyjaśnień zawartych w pkt III.9 tego standardu wynika, że jeżeli korzystający buduje fundamenty, dokonuje montażu, lub wykonuje ulepszenia w środkach trwałych stanowiących przedmiot umowy leasingu, to koszty takie zalicza się wstępnie do kosztów środków trwałych w budowie, zapisem: Wn konto 08, Ma konto zespołu 2, 3 itp. Budowa fundamentów lub montaż z reguły poprzedza przyjęcie przedmiotu leasingu do użytkowania, natomiast ulepszenie może nastąpić przed jego przyjęciem lub w toku użytkowania.
Następnie, w przypadku gdy w momencie przyjęcia ulepszenia do użytkowania, przewidziany w umowie leasingu operacyjnego okres dalszego użytkowania przez korzystającego przedmiotu leasingu, którego ulepszenie dotyczy, jest dłuższy niż rok, to korzystający przenosi te koszty na środki trwałe i amortyzuje je jako ulepszenie obcego środka trwałego (inwestycja w obcym obiekcie), zapisem: Wn konto 01, Ma konto 08.
Jeżeli natomiast w momencie przyjęcia ulepszenia do użytkowania przewidywany okres użytkowania, stanowiącego przedmiot leasingu operacyjnego środka trwałego, którego ulepszenie dotyczy, jest krótszy niż rok, to korzystający odpisuje koszty ulepszenia w ciężar kosztów okresu, zapisem: Wn konto 40 lub zespół 5, Ma konto 08.
Wyjaśnienia dotyczące kosztów ulepszenia stosuje się odpowiednio do kosztów montażu i budowy fundamentów.
www.LeasingOperacyjny.pl - Ewidencja księgowa leasingu:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|