Gazeta Podatkowa nr 24 (1274) z dnia 24.03.2016
W której kolumnie księgi ująć wstępną opłatę leasingową?
Na podstawie umowy leasingu operacyjnego będziemy użytkowali na potrzeby firmy maszynę. Warunkiem otrzymania maszyny jest uiszczenie opłaty wstępnej. Czy opłatę tę możemy ująć w kosztach jednorazowo? Jeśli tak, to w której kolumnie księgi należy ją zaewidencjonować: 11 czy 13?
Podatnik może wstępną opłatę leasingową zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i jednorazowo ująć w księdze podatkowej w kolumnie 13 na podstawie otrzymanej faktury.
W przypadku podatników prowadzących księgę podatkową metodą uproszczoną koszty potrącalne są w dniu ich poniesienia, czyli z reguły w dacie wystawienia faktury (art. 22 ust. 4 i 6b ustawy o pdof - Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Przy metodzie memoriałowej koszty pośrednie, do jakich zalicza się wstępną opłatę w leasingu operacyjnym, ujmowane są także w dacie poniesienia. Lecz jeśli koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku, to są one rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 22 ust. 5c ustawy o pdof). Jednak wstępna opłata leasingowa to koszt samoistny i ponoszony jednorazowo, niepodlegający rozliczeniu w czasie.
Bez względu więc na metodę ewidencjonowania kosztów kwotę tej opłaty ujmuje się w księdze jednorazowo w dacie wystawienia faktury. Opłatę tę wpisuje się w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Zgodnie z pkt 13 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037), kolumna 13 przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Wstępnej opłaty leasingowej nie można wpisać w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu", ponieważ ujmuje się w niej koszty uboczne związane z zakupem, np. dotyczące transportu, załadunku itp. - więc koszty o innym charakterze.
Przykład Podatnik prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną otrzymał fakturę dokumentującą wstępną opłatę leasingową, dotyczącą maszyny, która będzie używana w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Z faktury wystawionej 10.03.2016 r. wynikało, że opłata leasingowa w kwocie netto wyniosła 4.000 zł. Zapisy w księdze podatkowej Przedsiębiorca w księdze podatkowej za marzec 2016 r. wpisał:
|
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|