Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1134) z dnia 1.07.2022
Rozliczenie dla celów CIT dofinansowania do leasingu samochodu elektrycznego
Spółka z o.o. otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie do leasingu operacyjnego nowego samochodu elektrycznego. Czy dofinansowanie to stanowi przychód podatkowy, a rata leasingowa "pokryta" tym dofinansowaniem może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 60 ustawy o PDOP, wolne od podatku dochodowego są świadczenia, w szczególności dotacje oraz kwoty umorzonych pożyczek, otrzymane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na cele, o których mowa w art. 401c ust. 9c pkt 1-12 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm.).
W przywołanych przepisach ustawy Prawo ochrony środowiska wskazano, że środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznacza się m.in. na udzielanie dopłat do rat lub innych opłat ustalanych w umowach leasingu, jeżeli przedmiotem umów, w ramach których udzielane są te dopłaty, jest leasing nowych pojazdów lub jednostek pływających zasilanych biopaliwami ciekłymi, sprężonym gazem ziemnym (CNG) lub skroplonym gazem ziemnym (LNG), w tym pochodzącym z biometanu, lub wodorem, lub wykorzystujących do napędu energię elektryczną.
Tak wynika z art. 401c ust. 9c pkt 9a i art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy Prawo ochrony środowiska.
Jeśli zatem w omawianej sytuacji spółka otrzymała ww. dotację do rat leasingowych samochodu elektrycznego, to dotacja ta korzysta ze zwolnienia z CIT.
Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych "pokrytych" omawianą dotacją należy wskazać, że ustawodawca nie odniósł się w sposób szczególny do tej kwestii.
Przypomnijmy, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o PDOP, wyłączono z kosztów podatkowych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) wprost wskazanych w art. 17 ust. 1 ustawy o PDOP (np. z dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego - pkt 47, czy ze środków otrzymanych od agencji rządowych lub agencji wykonawczych - pkt 48). W przepisie tym nie przywołano ww. przepisu, na podstawie którego zwolniono z CIT dotacje z NFOŚiGW m.in. do rat leasingowych samochodu elektrycznego. Wydaje się zasadne uznać, że raty leasingowe w części "pokrytej" omawianą dotacją mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Tak też wynika z informacji telefonicznej udzielonej przez Krajową Informację Skarbową.
Podsumowanie
W świetle przedstawionych wyjaśnień:
- otrzymane z NFOŚiGW dofinansowanie do rat z tytułu umów leasingu operacyjnego samochodu elektrycznego korzysta ze zwolnienia z CIT i
- raty leasingowe "pokryte" ww. dofinansowaniem podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (należy mieć jednak na uwadze limit w wysokości 225.000 zł dotyczący leasingowanego samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym - art. 16 ust. 1 pkt 49a, ust. 5c i 5e ustawy o PDOP).
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|