Gazeta Podatkowa nr 94 (1760) z dnia 23.11.2020
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne
Przedsiębiorca po zakończeniu umowy leasingu w czerwcu 2020 r. wykupił samochód osobowy będący jej przedmiotem na cele prywatne. Samochód ten zamierza sprzedać po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym go wykupił. Dzięki temu ta transakcja nie będzie stanowiła źródła przychodu. Czy coś w tej kwestii uległoby zmianie, gdyby przedsiębiorca ten samochód wykorzystywał po wykupieniu na cele firmowe jako prywatne auto, rozliczając w kosztach 20% wydatków na jego eksploatację? Czy w takiej sytuacji przy jego sprzedaży powstałby przychód firmowy i należałoby korygować koszty dotyczące czynszów leasingowych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1313701)
W sytuacji gdy poleasingowe auto zostało od razu wykupione na cele prywatne osoby fizycznej i nigdy nie stanowiło środka trwałego w jej firmie, wówczas jego odpłatne zbycie nie skutkuje powstaniem przychodu firmowego. Przychód z takiej transakcji powstaje wyłącznie w warunkach wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. To oznacza, że podatkowy przychód ze sprzedaży samochodu nie powstanie, jeżeli jego zbycie będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia (tutaj: wykupu z leasingu).
Tej klasyfikacji do źródła przychodu, jakim jest zbycie rzeczy poza działalnością gospodarczą, nie zmienia fakt wykorzystywania auta wykupionego z leasingu na cele prywatne na potrzeby prowadzonej działalności bez wprowadzania go do firmy. Samochód ten nadal pozostaje bowiem prywatnym, co w konsekwencji wiąże się ze wskazanym w pytaniu limitowaniem w kosztach firmowych wydatków dotyczących jego używania (art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof). Jego sprzedaż wywoływać będzie skutki podatkowe wyłącznie na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof (przykład). Zatem sprzedaż ta nie spowoduje powstania przychodu z działalności.
Ponadto zarówno wykup z leasingu na cele prywatne, jak i ewentualne korzystanie z takiego już prywatnego auta w działalności nie stanowi okoliczności, które obligowałyby przedsiębiorcę do dokonania jakiejkolwiek korekty firmowych kosztów podatkowych. Czynsze leasingowe pozostają kosztami podatkowymi z racji tego, że auto w okresie trwania leasingu było użytkowane na cele firmowe.
Przykład Przedsiębiorca w dniu 10 czerwca 2020 r. wykupił na potrzeby prywatne z leasingu operacyjnego samochód osobowy. Samochód ten wykorzystywał jednak do celów firmowych i w oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof obciążał koszty podatkowe 20% wydatków związanych z jego używaniem. Ponieważ jednak w listopadzie br. zawarł umowę leasingu operacyjnego na kolejne auto, wykupione z leasingu auto postanowił sprzedać. Wariant I - Podatnik sprzeda samochód 7 grudnia 2020 r. W tym przypadku powstanie u niego przychód dla celów pdof. Wariant II - Podatnik sprzeda samochód 15 stycznia 2021 r. W tej sytuacji sprzedaż nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podatkowego, z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. |
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|