Gazeta Podatkowa nr 66 (1732) z dnia 17.08.2020
Kradzież samochodu a korekta opłaty wstępnej i rat leasingowych
W sytuacji, w której dochodzi do utraty przedmiotu leasingu w wyniku kradzieży, firmowy koszt podatkowy stanowi cała wartość opłat leasingowych poniesionych przed jego utratą. Koszty te bowiem miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. W efekcie wydatki w postaci opłaty wstępnej oraz raty leasingowe - poniesione w związku z zawartą umową leasingu - stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik wykonuje jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym, prowadząc na potrzeby podatku dochodowego podatkową księgę przychodów i rozchodów. W prowadzeniu tej działalności we wrześniu 2018 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten w czerwcu 2019 r. został skradziony, a leasingodawca poinformował podatnika o wygaśnięciu umowy leasingu z powodu utraty przedmiotu leasingu. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy ujęte przez niego w firmowych kosztach uzyskania przychodu kwoty wynikające z faktur dokumentujących opłatę wstępną oraz raty leasingowe nadal stanowią dla niego koszty podatkowe, czy też w związku z zaistniałym zdarzeniem powinien je wyłączyć z tej kategorii podatkowej. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do Dyrektora KIS.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji wskazał, że z art. 23b ust. 1 ustawy o pdof wynika, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w omawianym stanie faktycznym, jeżeli:
1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3) suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.
Następnie Dyrektor KIS przywołał uregulowania Kodeksu cywilnego odnoszące się do umów leasingu, w tym m.in. art. 7095 § 1. Z przepisu tego wynika, że jeżeli po wydaniu korzystającemu rzecz została utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Korzystający powinien niezwłocznie zawiadomić finansującego o utracie rzeczy. Jeżeli umowa leasingu wygasła z przyczyn określonych w tym przepisie, to finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody.
Odnosząc przywołane uregulowania do analizowanego stanu faktycznego Dyrektor KIS uznał, że utrata przedmiotu leasingu w wyniku kradzieży nie pozbawia zapłaconej przez podatnika wstępnej opłaty leasingowej oraz uregulowanych do dnia kradzieży rat leasingowych waloru kosztu podatkowego.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 czerwca 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.541.2020.1.MGR)
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|