Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (605) z dnia 1.03.2024
Błędne rozliczenie w kosztach wstępnej opłaty leasingowej
Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy. Kwotę wstępnej opłaty leasingowej dzieliła na równe miesięczne części i zaliczała do kosztów uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu. Zatem opłata nie została zaliczona jednorazowo do kosztów w momencie jej poniesienia. Czy korektę w zakresie sposobu zaliczania do kosztów wstępnej opłaty leasingowej spółka może dokonać na bieżąco bez konieczności korygowania kosztów w latach poprzednich?
Nie, w opisanych okolicznościach należy dokonać korekty kosztów za okresy rozliczeniowe, w których wskutek stosowania błędnego rozliczenia wstępnej opłaty leasingowej koszty uzyskania przychodów były ustalone w nieprawidłowej wysokości. |
Warunkiem zawarcia umowy leasingu operacyjnego i wydania przedmiotu leasingu jest wniesienie opłaty wstępnej. Skoro opłata ta ma charakter samoistny, bezzwrotny i nie jest przypisana do poszczególnych rat leasingowych wpłacanych w trakcie trwania umowy, to stanowi koszt jednorazowy, podlegający zaliczeniu do tzw. kosztów pośrednich, które są potrącalne w dacie poniesienia (art. 15 ust. 4d i 4e updop). Gdy zatem w umowie leasingu nie ma zapisu, zgodnie z którym opłata ta jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją zaliczyć jednorazowo do kosztów, w momencie poniesienia (z uwzględnieniem limitu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49a updop).
Stosownie do art. 15 ust. 4i updop, jeśli korekta kosztu uzyskania przychodów nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
W analizowanej sytuacji spółka w poprzednich latach co miesiąc potrącała koszty z tytułu wstępnej opłaty leasingowej, zamiast jednorazowo ująć ją w kosztach uzyskania przychodu. Wobec tego powinna dokonać korekty polegającej na zaliczeniu całości wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów w okresie rozliczeniowym, w którym ta wstępna opłata została przez nią poniesiona. Jednocześnie zobowiązana jest do odpowiedniej korekty rozliczeń podatkowych za kolejne okresy rozliczeniowe, w których ujęte zostały miesięczne części opłaty wstępnej. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2023 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.7.2023.1.MKO.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|