Gazeta Podatkowa nr 50 (1300) z dnia 23.06.2016
Rozliczanie kosztów samochodu w leasingu
Wiem, że samochód osobowy w firmie może stanowić środek trwały, co oznacza, że wydatki na jego eksploatację są w całości kosztami firmowymi. W przeciwnym wypadku wydatki te podlegają rozliczeniu poprzez ewidencję przebiegu pojazdu. A co zrobić w sytuacji, gdy takie auto jest użytkowane w ramach umowy leasingu operacyjnego? Czy raty leasingowe i wydatki na paliwo będą kosztami podatkowymi w pełnej poniesionej wysokości? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1012650)
TAK. Zarówno opłacane przez pytającego raty leasingowe, jak i wydatki na paliwo do leasingowanego samochodu osobowego będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.
Dla samochodu osobowego w leasingu podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu.
W umowach tzw. leasingu operacyjnego stroną, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu, jest leasingodawca. Z tej racji to jego dotyczą ograniczenia w amortyzacji samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro. Odpisy od części wartości początkowej przekraczającej równowartość tego limitu nie stanowią bowiem kosztu podatkowego. Z kolei u leasingobiorcy kosztem podatkowym są pełne opłaty leasingowe, bez względu na ich wysokość, o ile spełniają one definicję kosztów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Ustawodawca nie wyłączył bowiem z tej kategorii opłat czynszowych za leasingowany samochód osobowy o wartości powyżej 20.000 euro.
W leasingu operacyjnym kosztem podatkowym leasingobiorcy w pełnej wysokości są również wydatki eksploatacyjne, w tym zakupu paliwa, oleju silnikowego itd., koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli na podstawie umowy opłaca je korzystający. Dla samochodów osobowych w leasingu, które nie stanowią środków trwałych leasingobiorcy, ustawodawca ustanowił odstępstwo od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o czym stanowi art. 23 ust. 3b ustawy o pdof. Jednocześnie w odniesieniu do ubezpieczenia takiego samochodu trzeba pamiętać o ograniczeniu dotyczącym kosztów jego ubezpieczenia AC. Wydatki na tego typu ubezpieczenie leasingowanego samochodu mogą być zaliczone do firmowych kosztów podatkowych w wysokości ustalonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof. Jeżeli jednak ubezpieczenie to zostało wkalkulowane w ratę leasingową, organy podatkowe zezwalają na rozliczenie go w kosztach w pełnej poniesionej wysokości.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|