Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (761) z dnia 20.02.2012
Jak amortyzować środek trwały oddany w leasing operacyjny?
Spółka oddała w użytkowanie swój środek trwały w ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych). Według jakich metod środek trwały może być amortyzowany?
W przypadku leasingu operacyjnego, odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego, będącego przedmiotem umowy leasingu, dokonuje leasingodawca (finansujący).
W ustawach o podatku dochodowym ustawodawca nie wprowadził żadnych szczególnych regulacji dotyczących amortyzacji środków trwałych oddanych do używania w ramach umowy leasingu operacyjnego, dlatego stosuje się tu zasady ogólne.
W związku z tym, wartość początkową przedmiotowego środka trwałego spółka ustali w cenie jego nabycia (jeżeli środek trwały został kupiony) lub według kosztu wytworzenia (jeżeli środek trwały został wytworzony przez spółkę we własnym zakresie).
Odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego środka trwałego spółka będzie dokonywała począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten składnik majątku został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP i art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF).
Przed rozpoczęciem amortyzacji spółka dokona wyboru jednej z metod amortyzacji i metodę tę zobowiązana będzie stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego (art. 16h ust. 2 ustawy o PDOP i art. 22h ust. 2 ustawy o PDOF).
Środek trwały oddany w leasing operacyjny może być amortyzowany przez leasingodawcę:
-
metodą liniową, czyli według stawek z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, zgodnie z art. 16i ustawy o PDOP i art. 22i ustawy o PDOF,
-
z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej, jeżeli spełnia przesłanki do uznania go za środek trwały używany lub ulepszony w myśl art. 16j ustawy o PDOP i art. 22j ustawy o PDOF,
-
metodą degresywną - jeżeli należy do maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 KŚT lub do środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych (art. 16k ust. 1 ustawy o PDOP i art. 22k ust. 1 ustawy o PDOF),
-
za pomocą jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, przewidzianego dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz dla małych podatników, przy czym jednorazową amortyzację można zastosować wyłącznie dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych, zgodnie z art. 16k ust. 7-13 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22k ust. 7-13 ustawy o PDOF.
Jeżeli przedmiotem leasingu operacyjnego jest samochód osobowy o wartości początkowej przewyższającej równowartość 20.000 euro (przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania), to amortyzując ten środek trwały, należy każdorazowo wyłączać z kosztów uzyskania przychodów taką część odpisu amortyzacyjnego, która dotyczy wartości początkowej samochodu przewyższającej ww. kwotę (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF).
Także dla celów bilansowych środek trwały oddany do używania w ramach umowy leasingu operacyjnego podlega amortyzacji u leasingodawcy. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są na zasadach ogólnych, tj. przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego (art. 32 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środka trwałego (oddanego w leasing operacyjny) stanowią koszty działalności jednostki w pełnej wysokości, także wtedy, gdy przedmiotem leasingu operacyjnego jest samochód osobowy. Ustawodawca nie wprowadził tu bowiem żadnego ograniczenia, odmiennie niż dla celów podatkowych.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|