Jak rozliczać przychody i koszty na przełomie 2012/2013 r. - Dodatek nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 24 (336) z dnia 20.12.2012
Wstępna opłata leasingowa
Wstępna opłata leasingowa jest kosztem podatkowym jednorazowo w dacie poniesienia tego kosztu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 czerwca 2012 r., nr IBPBI/2/423-290/12/AK.
Z uzasadnienia
Związek poniesionego wydatku w postaci opłat wstępnych (w związku z zawartymi umowami leasingu operacyjnego) z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami nie ma charakteru bezpośredniego. Tym samym, przedmiotowe opłaty stanowią pośrednie koszty podatkowe potrącalne w dacie ich poniesienia.
Ponadto należy zauważyć, że opłaty wstępne mają charakter opłat samoistnych, bezzwrotnych, nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych, a ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umów leasingu. Opłaty te są wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umów leasingu, a w konsekwencji wydaniem samego ich przedmiotu. W przypadku gdy w umowach leasingu nie znajduje się zapis, zgodnie z którym przedmiotowy wydatek jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją uznać za koszt jednorazowy, potrącany w momencie poniesienia.
Zatem opłaty wstępne wynikające z zawartych umów leasingu operacyjnego powinny zostać rozliczone w pełnej wysokości w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w miesiącu ich poniesienia.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|