Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (805) z dnia 10.05.2013
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej
Wstępna opłata wynikająca z umowy leasingu operacyjnego powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w momencie jej poniesienia. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 marca 2013 r., nr IPTPB1/415-775/12-2/KO)
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozlicza się na "zasadach ogólnych", ewidencjonując zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Na potrzeby prowadzonej działalności zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy.
Zgodnie z zapisami umowy leasingu, korzystający zobowiązany jest do wniesienia opłaty wstępnej.
W związku z powyższym podatnik wystąpił do organu podatkowego z następującym pytaniem: Czy w przedstawionej sytuacji opłata wstępna będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie jej poniesienia?
Zdaniem podatnika, opłata wstępna jako koszt pośredni podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia, bez konieczności rozliczania jej w czasie.
Stanowisko podatnika organ podatkowy uznał za prawidłowe. Wskazał jednocześnie, iż wstępnych opłat leasingowych nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, gdyż są one uiszczane jednorazowo przed lub przy podpisywaniu umowy leasingowej, ale przed wydaniem przedmiotu leasingu, a ich zapłata jest warunkiem koniecznym do zawarcia lub rozpoczęcia realizacji umowy leasingu.
Ponadto wstępna opłata leasingowa ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych. Opłatę taką wnosi leasingobiorca zanim leasing zostanie uruchomiony. I to właśnie od wniesienia tej opłaty zależy, czy do leasingu w ogóle dojdzie.
Zdaniem organu, w przypadku, gdy w umowie leasingu nie znajduje się zapis, zgodnie z którym opłata inicjalna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją uznać za koszt jednorazowy, w momencie poniesienia. Nie ma wówczas podstaw, by traktować ją jako koszt, który dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy. Taka kwalifikacja oznaczałaby, że nie ma żadnej różnicy między opłatą wstępną a jednorazową płatnością z tytułu świadczenia usługi leasingu za cały okres trwania tej umowy uiszczoną z góry. Fakt, iż opłata wstępna jest warunkiem zawarcia umowy leasingu, nie musi oznaczać, że dotyczy ona całego okresu trwania umowy.
Zatem jak stwierdził organ podatkowy:
"(…) wstępna opłata leasingowa, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinna być zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, jednorazowo, w momencie poniesienia. (…)"
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|