Gazeta Podatkowa nr 86 (1023) z dnia 28.10.2013
Raty leasingu operacyjnego wyrażone w walucie obcej
Spółka jawna prowadząca księgę podatkową metodą uproszczoną wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy. Raty leasingowe będą uiszczane na podstawie faktury wystawionej w walucie obcej (w euro), a tylko podatek VAT będzie przeliczony na złote. Po jakim kursie należy przeliczać wartość netto raty, aby zapisać ją w księdze podatkowej? Jaki kurs zastosować do przeliczenia wartości samochodu dla celów ubezpieczenia?
Aby opłaty leasingowe mogły stanowić koszty uzyskania przychodu u korzystającego (tutaj: w spółce jawnej), umowa leasingu musi spełniać warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o pdof, tj.:
- zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo zostać zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,
- suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny VAT, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Natomiast za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku). Wynika to z art. 24c ust. 6 i 7 ustawy o pdof. Zatem w celu ujęcia w księdze podatkowej raty leasingowej należy kwotę wyrażoną w walucie obcej przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Podatnicy prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną ujmują w niej koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (art. 22 ust. 4 ustawy o pdof). Opłatę leasingową wpisuje się do księgi podatkowej prowadzonej metodą uproszczoną w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą wystawienia faktury.
Z uwagi na to, że przedmiotem leasingu operacyjnego jest samochód osobowy, kwotę podatku VAT do odliczenia stanowi 60% podatku naliczonego od czynszu (raty) wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu na podstawie umowy leasingu nie może przekroczyć 6.000 zł. Kwota niepodlegającego VAT zwiększa wówczas opłatę leasingową ujmowaną w księdze podatkowej w kolumnie 13.
Występują ograniczenia w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie AC samochodu osobowego. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof, nie zalicza się do kosztów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. W celu ustalenia składki na ubezpieczenie AC samochodu osobowego podlegającej zaliczeniu do kosztów podatkowych należy więc przeliczyć 20.000 euro na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|