Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (357) z dnia 1.11.2013
Koszty eksploatacji samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podpisałem umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który będę wykorzystywał na potrzeby działalności gospodarczej. Czy dla samochodu tego muszę prowadzić ewidencję przebiegu, aby koszty jego eksploatacji oraz raty leasingowe zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Dla samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zarówno koszty eksploatacji tego samochodu, jak i raty leasingowe, mogą być w całości zaliczone do kosztów podatkowych.
Dla samochodu osobowego używanego na potrzeby działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego (tj. umowy spełniającej warunki określone w art. 23b ust. 1 updof) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Tak wprost wynika z art. 23 ust. 3b updof. Oznacza to, że do opłat ustalonych w umowie leasingu, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie umowy oraz kosztów eksploatacyjnych samochodu nie ma zastosowania ograniczenie z art. 23 ust. 1 pkt 46 updof. Z przepisu tego wynika, że nie stanowią kosztu podatkowego wydatki z tytułu używania samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w części przekraczającej kwotę wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu.
Przepis art. 23 updof nie wyłącza z kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją przedmiotu leasingu oraz rat leasingowych. Tego rodzaju wydatki stanowią więc koszt podatkowy, o ile przedmiot leasingu jest wykorzystywany w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Podatnik użytkując samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wydatki z tytułu eksploatacji tego samochodu oraz raty leasingowe powinien ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" w dacie ich poniesienia.
Przy samochodzie osobowym używanym w działalności gospodarczej na podstawie leasingu operacyjnego trzeba jednak pamiętać o ograniczeniu wynikającym z art. 23 ust. 1 pkt 47 updof. W myśl tego przepisu, do kosztów podatkowych nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|