Gazeta Podatkowa nr 13 (1054) z dnia 13.02.2014
Limit 20.000 euro przy leasingowanej osobówce
Czy przedsiębiorca, który na podstawie umowy leasingu operacyjnego wykorzystuje w swojej firmie auto osobowe o wartości przekraczającej 20.000 euro, może zaliczać do kosztów firmowych opłacone od niego raty leasingowe w pełnej poniesionej wysokości? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 784100)
TAK. Raty leasingowe opłacane z tytułu zawartej przez przedsiębiorcę umowy leasingu operacyjnego podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.
W leasingu operacyjnym stroną umowy, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu, jest leasingodawca. Z tego względu to jego dotyczą ograniczenia w amortyzacji samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro. Natomiast po stronie leasingobiorcy (korzystającego) kosztem podatkowym są pełne opłaty czynszu (rat) z tytułu leasingu, i to bez względu na ich wysokość, pod warunkiem, że spełniają one kryteria do uznania ich za koszt podatkowy, określone w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) lub odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm). Ustawodawca nie wyłączył bowiem z kosztów opłat za leasingowany samochód osobowy o wartości powyżej 20.000 euro. Co równie istotne, w leasingu operacyjnym kosztem podatkowym leasingobiorcy, w pełnej wysokości, są także wydatki eksploatacyjne (zakup paliwa, oleju silnikowego itd.), koszty przeglądów i ubezpieczenia, jeżeli na podstawie umowy opłaca je korzystający.
Należy jednak pamiętać, że w odniesieniu do samochodów osobowych wydatki związane z ich ubezpieczeniem AC podlegają w kosztach limitowaniu. Gdy bowiem wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza równowartość 20.000 euro (przeliczaną u osób fizycznych wg kursu sprzedaży NBP, a u osób prawnych według kursu średniego NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia), wówczas składka na to ubezpieczenie nie jest kosztem uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej jej część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu (art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdop). Od wskazanej zasady ustawodawca nie przewidział wyjątków. Z tego względu limitowanie składki dotyczy każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, tj. zarówno stanowiącego, jak i niestanowiącego składnik majątku podatnika, w tym będącego przedmiotem umowy leasingu.
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|