Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (373) z dnia 1.07.2014
Wydatki poniesione przed przekazaniem do używania przedmiotu leasingu operacyjnego
Przedsiębiorca wziął w leasing operacyjny piec piekarniczy. Zgodnie z umową leasingową poniósł koszty jego transportu oraz montażu. Ponadto zakupił kominy, które nie są montowane w budynku na stałe. W ciągu roku piec będzie przestawiony i kominy te będą podłączone do innego pieca. Czy wymienione koszty przedsiębiorca powinien zaliczyć do wartości inwestycji w obcym środku trwałym?
Nie. W tym przypadku przedsiębiorca nie poniósł nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych. Definiuje natomiast pojęcie "inwestycji". Zgodnie z art. 5a pkt 1 updof, inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Środki trwałe w budowie to - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) - zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Biorąc pod uwagę te definicje, można stwierdzić, że inwestycja w obcym środku trwałym to ogół działań (nakładów) podatnika, odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia.
O tym kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość początkową środka trwałego, stanowi art. 22g ust. 17 updof. W myśl tego przepisu, środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wzrost wartości użytkowej mierzony jest w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. W przypadku gdy ulepszenie łączy się z koniecznością nabycia części składowych lub peryferyjnych, ich wartość powiększa wartość początkową środka trwałego, o ile jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.
Uwzględniając powołane definicje, można stwierdzić, że ulepszeniem jest trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, jak i przystosowanie składnika majątku do wykorzystania go w innym niż pierwotny celu lub nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego albo obniżce kosztów eksploatacji.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że nie poniesiono wydatków, o których można byłoby powiedzieć, że są nakładami ponoszonymi w celu ulepszenia leasingowanego pieca. Nie są nimi koszty montażu ani transportu, ponieważ w wyniku tych nakładów leasingowany piec nie został ulepszony, w rozumieniu powołanych definicji. Wobec tego należy uznać je za koszty podatkowe w momencie poniesienia.
Także zakup kominów nie był związany z ulepszeniem obcego środka trwałego, czyli pieca, ponieważ kominy te będą podłączane do różnych pieców, a nie tylko do tego jednego. Wobec tego brak jest podstaw do potraktowania nakładów związanych z zakupem kominów za inwestycję w obcym środku trwałym.
Z uwagi na to, że przedmiotowe kominy nie są montowane w budynku na stałe, to również nie zwiększają jego wartości początkowej. Zgodnie bowiem z objaśnieniami szczegółowymi do grupy I środków trwałych obejmującej m.in. budynki, zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622 - do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble.
Przedsiębiorcy pozostaje uznanie przedmiotowych kominów za odrębne, samodzielne środki trwałe. W razie wątpliwości, przypominamy o możliwości pozyskania opinii z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. 42 683 92 72, faks 42 683 90 10, e-mail KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl).
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|