Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (381) z dnia 1.11.2014
Rozliczenie opłat leasingowych
Podatnik (prowadzący podatkową księgę) zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 euro. Czy w tej sytuacji opłata wstępna i raty leasingowe będą u niego kosztem podatkowym w pełnej wysokości?
Tak. Opłata wstępna i raty leasingowe będą u niego kosztem podatkowym w pełnej wysokości bez względu na wartość początkową leasingowanego samochodu osobowego.
Jeżeli leasingobiorcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, to dla celów podatkowych za umowę leasingu operacyjnego uważana jest umowa, która spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 pkt 1 i 3 updof. W przypadku gdy przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, oznacza to, że:
- umowa powinna być zawarta na czas oznaczony nie krótszy niż 24 miesiące (tyle wynosi 40% normatywnego okresu amortyzacji samochodu, ustalonego przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji i 20% stawki amortyzacyjnej),
- suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o należny podatek VAT, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej samochodu (środka trwałego), a w przypadku zawarcia następnej umowy leasingu tego samochodu (środka trwałego) - co najmniej wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Jeżeli umowa zawarta przez podatnika spełnia te warunki, a jednocześnie leasingodawca nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 23b ust. 2 updof lub art. 17b ust. 2 updop, ustalone w niej opłaty, w tym opłata wstępna i raty leasingowe, stanowią u leasingobiorcy koszty uzyskania przychodów. Bez wpływu na wielkość kosztów związanych z leasingiem samochodu osobowego jaką podatnik może ująć do kosztów uzyskania przychodów, pozostaje okoliczność, że wartość początkowa tego samochodu przekracza równowartość 20.000 euro. Tę okoliczność musi brać pod uwagę leasingodawca, u którego w takim przypadku ograniczeniu podlega wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej tego samochodu stanowiących koszt uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 4 updof lub art. 16 ust. 1 pkt 4 updop).
Należy dodać, że u leasingobiorcy kosztem podatkowym będzie również wynikająca z faktury wystawionej przez leasingodawcę część naliczonego podatku VAT, niepodlegająca odliczeniu na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Koszty leasingu wspomniane w pytaniu nie należą do kosztów mających bezpośredni związek z przychodami osiąganymi z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Zarówno opłata wstępna, od uiszczenia której zależy wydanie przedmiotu leasingu i realizacja umowy, a także raty leasingowe powinny być ujmowane w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" pod datą wystawienia faktur przez leasingodawcę. Zasadą jest bowiem, że tego rodzaju koszty są potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli na dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu w podatkowej księdze (art. 22 ust. 4, 5c, 6 i 6b updof).
www.LeasingOperacyjny.pl - Leasing dla celów podatku dochodowego:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|